Bio
Johannes Hendricus Maria (Jan) Smit (Volendam, 31 december 1985) is een Nederlandse zanger, televisiepresentator en acteur. Smit zingt Nederlandstalige liedjes die vallen onder het genre dat bekend staat als palingsound.
Levensloop
1996-2004: succes als Jantje Smit
Smit zong vier jaar bij het Volendammer jongenskoor De zangertjes van Volendam onder leiding van de onderwijzer Evert Beumer. Hij werd op tienjarige leeftijd ontdekt toen de Volendamse band BZN een duet wilde opnemen met jong plaatselijk talent en zangeres Carola Smit (geen familie). Jantje werd hiervoor uitgekozen en het nummer Mama werd vervolgens een groot succes. Dit lied kwam te staan op hun cd A Symphonic Night. Naar aanleiding hiervan mocht hij een solosingle opnemen, geproduceerd door drie BZN-leden. De single Ik zing dit lied voor jou alleen kwam op plaats nummer één binnen in de Nederlandse hitparades. In de twee volgende jaren scoorde de destijds als Jantje Smit aangeduide zanger nog vijf hits, waaronder Pappie, waar blijf je nou. Alle nummers werden geschreven door de BZN-leden Jan Keizer, Jack Veerman en Jan Tuijp.
Buiten Nederland is Smit ook succesvol in België, Duitsland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Hij trad enige tijd op in Duitsland vanwege de ruimere arbeidstijdenwetgeving: in Nederland mogen kinderen bij wet slechts enkele malen per jaar optreden. In Duitsland bracht hij inmiddels tien Duitstalige albums uit. In 2001 ontving Smit met BZN en zijn producers de exportprijs, als best verkopende Nederlandse act in het buitenland.
Al sinds 1999 zet Smit zich naast zijn zangcarrière ook in als ambassadeur van SOS-Kinderdorpen.
2005: comeback als Jan Smit
Vanaf 25 maart 2005 was zijn dagelijks leven te volgen in de realitysoap Gewoon Jan Smit. Dit programma werd later dat jaar bekroond met de Gouden Televizier-Ring. Met Belle Pérez presenteerde hij ook voor de TROS het programma TROS Muziekfeest op het Plein. Als de nacht verdwijnt is een bewerking van Le soleil van Anny Schilder uit 1990, geschreven door Cees Tol en Thomas Tol. De populariteit van Smit steeg enorm en hij scoorde hit na hit, te beginnen met Laura, dat de eerste plaats van de Single Top 100 behaalde.
Op 15 maart 2006 krijgt hij de Edison Award uitgereikt in de Amsterdamse Melkweg als Beste Zanger Nationaal voor zijn album Jansmit.com. Op 8 september 2006 startte een tweede serie Gewoon Jan Smit. In deze reeks werd meer dan in de eerste reeks aandacht besteed aan de omgeving van de zanger.
In 2006 scoorde Smit zijn derde en vierde nummer 1-hit in de Nederlandse hitparades. Als de morgen is gekomen stond in september 6 weken op 1 en in december bereikte ook Cupido de eerste plaats.
Vanaf september 2006 heeft de winkelketen C&A een kledinglijn in zijn assortiment opgenomen, die genoemd is naar Smit. De collectie heet J-style. Smit geeft zijn persoonlijke voorkeur aan, waarna er van dat advies kleding wordt gemaakt.
In 2007 ging het succes onverminderd verder met een vijfde nummer 1-hit: Op weg naar geluk. Vanaf eind september 2007 was Smit weer op televisie met een realitysoap, Jan Smit, de zomer voorbij. Dit keer in samenwerking met vrienden Nick & Simon en de 3js. In de zomer hadden zij gezamenlijk getoerd langs de Spaanse costa's.
In het najaar van 2007 verscheen er een nieuwe single van Smit, Dan volg je haar benen, waarna hij in 2008 begon aan de grote tournee Jan Smit komt naar je toe door Nederland. De single bereikte in november de eerste plaats in de hitlijsten en was voor Smit zijn zesde nummer 1-hit in Nederland. Op de single staat tevens Calypso, een duet met de Amerikaanse zanger John Denver.
Stemproblemen in 2007
Medio oktober van dat jaar werd bekendgemaakt dat Smit tot eind november zijn stem niet meer mocht gebruiken. Er was een knobbeltje op zijn stembanden geconstateerd. Alle optredens werden tot 29 november afgezegd. De tournee Jan Smit komt naar je toe werd ook verschoven.
In november 2007 werd voor deze operatie een eenmalig televisieprogramma uitgezonden over Jan Smits stemproblemen. Hierbij werden ook zijn vrienden en familie, zijn arts en zijn logopediste geïnterviewd.
Na acht maanden afwezigheid maakte Jan Smit zijn comeback tijdens het Museumpleinconcert op Koninginnedag 2008.
2008-heden: rentree
Op 14 juli 2008 kwam zijn single Stilte in de storm vanuit het niets op de eerste plaats terecht van de Single Top 100. Het was zijn zevende nummer 1-notering.
In het najaar van 2008 was hij te zien in een nieuw seizoen van Jan Smit, de zomer voorbij en was hij teamcaptain in het programma Te leuk om waar te zijn.
Op 8 november 2008 werd Als je lacht zijn 8e nummer 1-hit in Nederland. Op 28 februari 2009 was Je naam in de sterren zijn 6e hit die op nummer 1 binnenkomt in de Single Top 100.
Waar het in Nederland alleen maar beter lijkt te gaan, loopt het succes in Duitsland juist terug. De reden ligt volgens Smit aan het feit dat men in Duitsland "echte schlagers of popmuziek" wil horen en Smit daar tussenin zit "en dat slaat niet aan". Inmiddels is Smit ook gestopt met het presenteren van televisieprogramma's. In juli 2009 verscheen er een duet met de Surinaamse zanger Damaru, Mi rowsu (Tuintje in mijn hart) , uitgebracht voor SOS-Kinderdorpen, dat zowel in Suriname als in Nederland de nummer 1-positie bereikte.
Op 3 september 2009 presenteerde Smit voor de Tros de eerste aflevering van het programma Ik weet wat jij deed. Daarnaast begon op 20 september 2009 het 3de seizoen van Jan Smit, de zomer voorbij, dit keer werd deze serie opgenomen in Italië.
Leef nu het kan kwam op 6 maart 2010 nieuw binnen op de eerste plaats van de hitlijst. Smit is na The Beatles en Marco Borsato de artiest die het langst op nr. 1 heeft gestaan in de geschiedenis van de wekelijkse hitparade (1960-heden).
Smit werd in april 2010 gekozen tot Nederlandse mascotte voor Amarula. Hij lost hiermee Frans Bauer af, die in 2009 tot mascotte gekozen werd.
De single Terug in de tijd van zijn album Leef komt op 19 juni 2010 de hitparade binnen en bereikt een week later zijn hoogste positie, namelijk de 2e plaats. De opvolger Zie wel hoe ik thuiskom staat op 25 september 2010 op de hoogste positie. Op 15 januari 2011 staat ook Niemand zo trots als wij in de eerste week op nummer 1.
Op 30 september 2011 verschijnt de single Hou je dan nog steeds van mij en een maand later de verzamelaar 15 jaar hits. Na een week staat Smit opnieuw op de hoogste positie van de Top 100 met deze single. In het RTL-4-programma Koffietijd ontvangt hij op deze dag een gouden plaat voor de verkoop van 10.000 exemplaren. Ongeveer tegelijkertijd bracht Eddy Veerman een biografie uit, getiteld Het geheim van de Smit.
In 2012 werd het 15-jarig jubileum groots gevierd. In augustus verscheen het album “Vrienden”, dat werd bekrrond met een platina plaat. Ook had Jan drie nummer één hits in 2012 teweten: “Echte Vrienden”, zijn duet met Gerard Joling, het nummer “Altijd Daar” en "Sla Je Armen Om Me Heen" (met Roos van Erkel).In oktober 2012 viert Jan zijn 15 jarig jubileum met een vijf concerten in Ahoy Rotterdam m.m.v. Gerard Joling, Yes-R, Carola Smit en Damaru. Ook verschijnt in 2012 een biografie over het leven van Smit. Eind 2012 speelt Jan de hoofdrol in de film Het Bombardement. De film werd al op de dag van de première volledig door critici en bezoekers gekraakt en de grond in geschreven (waarbij Smits acteerdebuut "nog wel de minste zorg van de hele film was"), maar doordat meer dan honderdduizend mensen de film in de bioscoop bezochten werd deze toch bekroond met de gouden filmstatus.
Eind februari 2013 verschijnt de DVD en de dubbel cd met DVD Live in Ahoy, het Jubileumconcert 2012 Op 16 maart 2013 is Jan na zeven jaren weer op de Duitse televisie te zien. In het ARD programma Das Frühlingsfest der 100.000 Blüten presenteerde Jan zijn single Bleiben wie du Bist. Na het tv optreden was de single 24 uur lang gratis te downloaden. Na vijf minuten was de site al onbereikbaar.
Privéleven
Smit had in 2005 enkele maanden een relatie met de twee jaar jongere Volendamse Anne Hoekstra.
Van oktober tot december 2006 had Smit een relatie met presentatrice Ellemieke Vermolen.
Sinds januari 2007 had hij een relatie met actrice en presentatrice Yolanthe Cabau van Kasbergen. Ze gingen in oktober 2008 samenwonen in Volendam. In mei 2009 gingen Cabau van Kasbergen en Smit, na ruim twee jaar samen te zijn geweest, uit elkaar.
Sinds mei 2009 heeft hij een relatie met de Volendamse Liza Plat. Toen ze een relatie kregen, was Plat nog getrouwd en had ze reeds een dochtertje. Korte tijd later scheidde Plat van haar man.
Smit heeft twee zussen, Jenny (1983) en Monique (1989). Monique is net als haar broer zangeres van Nederlandse liedjes.
Trivia
- Zanger Jan Keizer van BZN is een achterneef van de moeder van Smit.
- Voetballer Klaas Smit (overleden in 2008) is een oudoom van Jan Smit.
Discografie
Albums
jan smit kreeg op 13 juni zijn 10 platina plaat
Filmografie
- Het bombardement (2012) - Vincent
Externe link
Deze tekst is beschikbaar volgens "Creatieve Commons Attribution/Share Alike Licentie". Extra voorwaarden kunnen van toepassing zijn. Bekijk hiervoor de Creative Commons website voor details. Auteur van de tekst hierboven.
Commentaar